Podział majątku Warszawa
Podział majątku małżeńskiego (Warszawa) ma miejsce najczęściej po zakończonej sprawie rozwodowej. Zdarza się, że – pod pewnymi warunkami – możliwie jest jego dokonania już w trakcie postępowanie rozwodowego. . Kancelaria Adwokacka Łukasza Wróblewskiego może pomóc w przypadku dzielenia wspólnego majątku, oferując jasne warunki współpracy i pełne wsparcie na każdym etapie sprawy. Kierujemy się profesjonalizmem oraz dopasowaniem do indywidualnych potrzeb każdego Klienta.
Podział majątku w Warszawie – na czym polega?
Standardowo małżonkowie posiadają majątek wspólny (powstający w chwili zawarcia małżeństwa), który jest majątkiem nabytym w czasie trwania małżeństwa. To między innymi dochody z pracy i innych działalności zarobkowych, dochody z majątku wspólnego (np. wynajmowanego mieszkania, kupionego podczas trwania wspólnoty majątkowej), pieniądze zgromadzone na rachunkach i funduszach. To również przedmioty wchodzące w wyposażenie zamieszkiwanego domu, na przykład komputery, meble etc.
Podział majątku (Warszawa) dokonuje się po ustaniu wspólnoty majątkowej i wymaga przede wszystkim właściwej oceny tego, co konkretnie ulegnie działowi. Warto jednocześnie zaznaczyć, że nie zawsze podział majątku (Warszawa) jest ustalany w sądzie, ponieważ jeśli małżonkowie są skłonni do porozumienia, można dokonać go umownie. W przeciwnym wypadku pozostaje skierować sprawę do sądu. Czasami podział majątku (Warszawa) jest częścią sprawy rozwodowej, jednak wyłącznie jeśli nie spowoduje nadmiernej zwłoki.
Sądowa sprawa o podział majątku – Warszawa co do zasady powinna doprowadzić do podziału “na pół”, jednak w wielu przypadkach jedna strona bardziej przyczyniła się do gromadzenia dóbr w czasie trwania wspólnoty. W tym przypadku jedna ze stron może żądać bardziej sprawiedliwego podziału majątku Warszawa. W tej sytuacji należy oczywiście udowodnić swoje racje.
Podział majątku Warszawa – rzetelne wsparcie
Podział majątku (Warszawa) często bywa skomplikowany, zwłaszcza jeżeli małżonkowie nie zechcą wykonać go umownie. Jednak nawet przy umownym podziale majątku (Warszawa) warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Chętnie wesprzemy każdego Klienta borykającego się z tą sytuacją, wyjaśnimy strategię działań, możliwe następstwa i zajmiemy się również wszelkimi formalnościami.
Pytanie 1: jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?
Nie ma ustawowego terminu na złożenie wniosku o podział majątku po rozwodzie. Można to zrobić w dowolnym momencie, ponieważ roszczenia dotyczące podziału majątku wspólnego nie ulegają przedawnieniu. Warto jednak działać możliwie szybko, aby uniknąć komplikacji związanych z upływem czasu.
Pytanie 2: czy podział majątku trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?
Nie zawsze. Jeśli podział majątku jest dokonany na drodze sądowej lub umownej między małżonkami bez dopłat, nie podlega opodatkowaniu. Natomiast w przypadku, gdy jedna strona dokonuje spłat lub dopłat, mogą wystąpić obowiązki podatkowe. W tej sytuacji warto skonsultować się z naszym prawnikiem.
Pytanie 3: jak wygląda podział majątku przy rozwodzie?
Podział majątku może być dokonany na dwa sposoby – umownie, jeśli małżonkowie osiągną porozumienie lub sądownie, gdy występuje brak zgody co do podziału. W procesie sądowym majątek wspólny dzielony jest najczęściej po równo, chyba że zostaną udowodnione nierówne udziały w jego tworzeniu.
Pytanie 4: kiedy nie należy się podział majątku?
Podział majątku nie przysługuje, jeśli małżonkowie nie zgromadzili wspólnego majątku np. gdy przez cały okres trwania małżeństwa obowiązywała rozdzielność majątkowa. Nie podlega podziałowi także majątek osobisty każdego z małżonków, np. przedmioty nabyte przed ślubem.
Pytanie 5: jakie dokumenty do podziału majątku u notariusza?
Po umownym podziale majątku u notariusza należy dostarczyć akt małżeństwa, dokument potwierdzający rozwód (jeśli już nastąpił), dokumenty własności majątku (np. akty notarialne nieruchomości) oraz wyceny składników majątku.
Pytanie 6: co podlega podziałowi majątku po rozwodzie?
Podziałowi podlega majątek wspólny małżonków, obejmujący m.in. nieruchomości, środki finansowe, ruchomości (np. samochody), dochody z pracy oraz inne przychody zgromadzone w trakcie wspólnoty majątkowej. Wyłączony z podziału jest majątek osobisty każdego z małżonków.